
Výstava
Swamp Paradise
Robin Seidl & Nicolas Prokop
28/3 – 7/5 2025
Vernisáž 27/3
O hudební doprovod se na vernisáži postará Ester Grohová aka expandcollapse
Ester má za sebou klasické hudební vzdělání a je absolventkou CAS FAMU. Věnuje se vytváření odpočinkových zón a snových světů, spřádá kolektivní performativní rituály. Často pracuje formou spolupráce a k tvorbě prostředí využívá vícekanálový zvuk. V rámci své hudební producentské identity se pohybuje na pomezí ambientu a experimentu, čerpá z nasbíraných field recordings a vrstevnaté zvukové koláže obohacuje zpěvem či jemnými tóny klarinetu a dalších nástrojů. Vytváří tak fantaskní utopické světy na hranici intimního vyprávění beze slov.
Těžištěm její tvorby jsou v současné době témata rezistence, kolektivní péče a propojení, utopie, eskapismus, intersekcionální feminismus a mezidruhová komunikace. Ke zhmotnění těchto myšlenek a emocí užívá nejčastěji formu performance, instalace, videa či hudební kompozice.
MgA. Nicolas Prokop je česko-německý umělec, který žije v Praze a absolvoval magisterské studium v ateliéru Výtvarné umění I pod vedením Zuzany Jakalové a Dominika Langa na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pracuje převážně v médiu instalace, často se zabývá jejich prostředím nebo dále zapojuje zvuk a video, ale jednoznačně vychází ze sochařství. V koherenci témat a přístupu jsou jeho práce site specific, intervence do veřejného prostoru nebo performativní; obecně upozorňují na procesuální povahu věcí, prolínají témata s procesem tvorby a materialitou. Jeho umělecká praxe je založena na využívání nalezených materiálů se silným důrazem na dematerializaci a re-materializaci v organické estetice. Prostřednictvím své praxe vytváří představy o jiných biotopech nebo mikroskopických pohledech na svět, a to na základě výzkumného přístupu.
Robin Seidl
Absolvoval na Fakultě umění v Ústí nad Labem v ateliéru Jiřího Kovandy a Ivany Zochové a ateliéru Pavly Scerankové a Dušana Zahoranského na AVU v Praze. Vytváří objekty a instalace i komplexní prostředí. Kombinuje textilní materiály s dřevem i umělými materiály, nalezenými předměty. Pracuje s oblibou s technikou šití, ale i vyřezávání a různými konstrukčními metodami. Často užívaný textilní materiál odkazuje k tématům módy a oblečení, jako prostředku sebezničující identifikace. Jeho prostorové práce nesou rysy kresebnosti Vytvořil samostatné projekty pro Galerii Jelení, Galerii Sam83. Tematizuje environmentální skepsi, inspiruje se odbornou přírodovědeckou i dystopickou sci-fi literaturou a filmovou produkcí.