Úvodní stránka » rezidenční program

Studio Bubec - Rezidenční pobyty v Praze

Aktuální výzva s uzávěrkou 30. 4. 2020 je ZDE.

For English text see Residency program

 

Studio Bubec, založené v roce 2000, poskytuje prostor k tvorbě výtvarným umělcům všech oborů. Ve studiu může pracovat až 10 umělců současně v 2 – 12 týdenních rezidenčních pobytech. Svým umístěním v obci Řeporyje, položené v blízkosti nádherného chráněného území Prokopského a Dalejského údolí, poskytuje studio klid k soustředěné práci. Obec leží na západním okraji města Prahy a umělci mohou městskou hromadnou dopravou navštěvovat centrum města, obdivovat jeho architektonické skvosty a být v kontaktu s muzei, galeriemi a kurátory uměleckého centra České republiky.

Historie

Studio Bubec založil sochař Čestmír Suška 7.3.2000 s pomocí několika přátel, kteří žijí v Praze – Řeporyjích: režisér Jan Hřebejk, hudebník Karel Holas, dramaturg Martin Velíšek a architekt Ivo Bílý. Řeporyje jsou historická obec, založená počátkem 12.století, v níž se mísí starobylé budovy s moderním rytmem současnosti. V druhé polovině 20.století se obec stala součástí města Prahy. Na pozemku, kde dnes studio stojí, bývala cihelna. V roce 1970 na něm byla vybudována skladová hala podniku Domácí potřeby Praha a skladovaly se v ní kuchyně pro obchodní domy Prior. V 90tých letech se v hale proháněly motokáry a v roce 2000 ji zakoupil Čestmír Suška a zkolaudoval na sochařské studio.

O nás

Studio Bubec má rozlohu 1200 m2 a leží na pozemku 3000 m2. Je vybaveno šatnou, kuchyní a sociálními zařízeními. Dva rezidenti mohou pracovat v samostatných, vytápěných ateliérech po celý rok, dalších 8 rezidentů má vyhrazen potřebný prostor cca 25 m2 v otevřeném prostoru studia (open space). Studio je vybaveno základním nářadím a výrobním zařízením pro práci s kovem, dřevem, kamenem i ostatními materiály, včetně zdvihacích zařízení až do váhy 3t, jejichž používání je zahrnuto v ceně pobytu. Speciální nářadí a zařízení je možno ve studiu pronajmout. Umělci mohou také využívat k práci venkovní zpevněnou plochu na pozemku studia. Jednou týdně do studia přichází zkušený umělec, který přednáší o své práci a zajímá se o projekty rezidentů. V roce 2014 budou k těmto umělcům patřit Jiří David, Patrik Hábl, Michal Novotný Micl, Ladislav Plíhal, Diana Winklerová a další představitelé české umělecké scény včetně zakladatele studia Čestmíra Sušky.

 

Rezidence

Studio Bubec nabízí místo pro 2 rezidenty po celý rok, umělci pracují v samostatných atelierech. Dalších 8 rezidentů může v otevřeném prostoru studia pracovat v období od 1.května do 31.října. Studio je otevřeno 24 hodin denně. Rezidenti mohou mezi sebou sdílet své zkušenosti a na konci pobytu představit vytvořená díla, dvakrát do roka pořádáme výstavu nazvanou Art Safari, kdy je studio, formou Dne otevřených dveří, přístupné po celý víkend veřejnosti. Tyto výstavy pořádáme vždy v červnu a v září a jsou doplněné workshopy, hudebními a divadelními vystoupeními. O výběru umělců k rezidenčním pobytům rozhoduje Umělecká rada studia. Cena 4 týdenního pobytu ve studiu včetně ubytování v dvoulůžkových pokojích je EUR 1200. Možnost příplatku za jednolůžkový pokoj v penzionu za EUR 300 na 4 týdny. Umělecká rada studia rozhoduje o přidělení omezeného počtu plných nebo částečných stipendií k uhrazení poplatku za pobyt ve studiu.

Rozhodnutí o zařazení umělce do rezidenčního programu obdrží žadatelé do 2 týdnů od uzávěrky.

 

Lokalita

Studio Bubec leží blízko centra obce Řeporyje, kde jsou dostupné všechny základní služby a možnost nakupování potravin i uměleckých materiálů. Umělci se mohou stravovat v několika restauracích, které jsou v pěším dosahu od studia. Centrum města Prahy je v dosahu městské hromadné dopravy za 30 minut. Rezidenti jsou ubytováni v obci v soukromých domech nebo v penzionech.

Přihlášky

Přihláška musí obsahovat CV (životopis), resumé výstav a krátký popis záměru, který chce rezident ve studiu realizovat. Dále nejvýše 10 ukázek dosavadní tvorby a seznam posílaných fotografií. Všechny materiály posílejte emailem na adresu info(at)bubec.cz Detaily a více informací o rezidenčním programu můžete konzultovat s Christian Potiron- christian@bubec.cz 

Další informace:

 

napište nám | write to us

Pokud máte zájem o zasílání Newsletru, napište nám na info@bubec.cz

 

Aktuální výstava

Vojtěch Rada/O budoucí zahradě