Úvodní stránka » Festival m3 / Umění v prostoru

m3 / Umění v prostoru

9.6. 2018 – 30.9. 2018
Vernisáž: 8. 6. 2018, 18:00 v Centru architektury a městského plánování (CAMP)
Místo: Praha 1
Téma: VICE VERSA: Our Earth is their Moon, our Moon is their Earth
Pořadatel: umělecké studio BUBEC
Umělci: Hynek Alt, Matyáš Chochola, Jasmina Cibic, Viktor Dedek, Deniz Eroglu, Feld72, Liam Gillick, Anna Hulačová, Christian Jankowski, Barbara Kapusta, David Maljkovic, Christoph Meier, Ute Müller, Antonis Pittas, Boris Ondreička, Lisa Reitmeier, Sofie Thorsen
Kurátoři: Significant Other: Laura Amann & Jen Kratochvil
Umělecký ředitel: Čestmír Suška

„VICE VERSA: Our Earth is their Moon, our Moon is their Earth“ – tak zní titul letošního ročníku festivalu m3 a zároveň citát z utopického sci-fi románu Vyděděnec Ursuly Le Guin z roku 1974. Odkazuje na koexistenci dvou protichůdných, a přesto vzájemně podmíněných a provázaných civilizací. V kontextu festivalu umění ve veřejném prostoru se obrací k tematice hlubokého rozporu mezi publikem tvořeným širokou veřejností a uměleckými profesionály, otázkám spojeným s různými vrstvami společenské hierarchie v městské populaci a zvláštnímu vztahu mezi místními obyvateli a krátkodobými návštěvníky.

Centrum Prahy se otřásá pod náporem nepřetržitého přívalu turistů. Skupiny účastníků poznávacích zájezdů si plní telefony a SD karty nekonečným sledem fotografií, po městě pobíhají party na jarních prázdninách nebo pánských jízdách v převlecích za piráty, genitálie nebo sovětské vojáky, zaplavují ulice a rozdávají astronomické tuzéry po barech, kam by místní nikdy nevkročili. Zdá se, že je všechno v pořádku. Nezbývá prostor pro stížnosti, neboť právě tímto směrem se město vyvíjí už od radikální transformace po pádu komunismu a Berlínské zdi. Další převratnou změnou, kterou snad můžeme co do významu srovnat s rokem 1989, se ukázalo být zavedení levných nízkonákladových letů, jež významně přispěly ke zvýšení počtu mladých turistů.

Vzhledem ke strmému nárůstu cen nemovitostí je stále těžší narazit na Pražany, kteří ještě bydlí v centru. Za současného stavu však snad ani nelze mluvit o gentrifikaci, všechno jako by se totiž dělo v dokonalé souhře mezi samotným městem, developery a menšími firmami – těm všem plyne z dané situace zisk.

Komercializace však daleko přesahuje hranice turismu – bohatá kultura a dějiny města se přizpůsobují, aby vyhověly rychlému tempu populistických požadavků, a volí podobné strategie jako hollywoodské filmové trháky. Ve veřejné diskuzi se sotvakdy najde prostor pro citlivou kritiku, což koresponduje s všeobecným nedostatkem zájmu o tuto oblast.

Nic však ještě není ztraceno. Historický význam města a jeho bohatá kulturní i subkulturní dynamika se stále energicky hlásí o slovo, byť mimo dosah široké veřejnosti. Je třeba hledat skryté poklady, obrnit se trpělivostí a zvídavostí.

Právě takový přístup volí VICE VERSA. V různých měřítcích a časových horizontech pečlivě začleňuje do přediva města rozmanité přístupy a umělecká média a bere na sebe podobu nových událostí reagujících na okolní prostředí. Ty sahají od hlasitých prohlášení po velmi nenápadné, někdy takřka neviditelné zásahy nebo komentáře vztažené k historickému i modernímu, které se snaží zhodnotit možnou budoucnost města.

www.festivalm3.cz

 

napište nám | write to us

Pokud máte zájem o zasílání Newsletru, napište nám na info@bubec.cz

 

Aktuální výstava

Vojta Horálek